תעודת תרומה לקרן קיימת לישראל ע"ש יעקב ניימרק, תרפ"ז


כרזת ההצגה מאטקע גנב


מסמכים

 

במהלך השנה הקודמת (2009) סרקנו בעזרת מוסד יד ושם בירושלים למעלה מ-1200 צילומים וכמה עשרות מסמכים אותם עיבדנו לרמה שניתן להציגה הן כתמונות והן באתר האינטרנט. מתוכם אנו מעלים לאתר האינטרנט חלק תמונות באיכות טובה. חלק מן המסמכים הם מקהילות סמוכות לעיר זמושץ' שאין לרובן ארגונים פעילים כעת.

עם הסריקה יצרנו מסד נתונים (data base) של התמונות בנסיון לאתר ולפרש את האנשים והאירועים (לא תמיד בהצלחה). אוסף התמונות נמצא כעת גם אצלנו וגם ביד ושם, אבל הוא בחזקת הארגון שלנו. נוכל להציגו גם באירועים, בעיקר כמתוכנן, בבית הכנסת בזמושץ' (בתאום ע"י חברנו יורם גולן).

תמונות אלה סווגו לפי נושאים שונים: אנשים פרטיים, קבוצות משפחתיות, חבורות, תנועות נוער, פעילות מפלגתית (ועידות, מצעדים, הכשרות קיבוציות), בתי ספר (תמונות מחזור והצגות תיאטרון של תלמידים), איגודי ספורט, תמונות של חיילים יהודים בצבא לפני מלה"ע השניה, תמונות מן האקציות שערכו הנאצים בשנת 1942, תמונות של התעללות ביהודים (קשה להבין מדוע הנאצים רצו להנציח זאת), בני הקהילה בברה"מ (אלה שמצאו מקלט בעיקר במרכז אסיה), בני הקהילה בעליה ובהעפלה ארצה, בני הקהילה במחנות שיקום במרכז אירופה אחרי המלחמה.

היוזמה להקמת ארכיון התמונות והמסמכים היתה של אוה בר זאב המנוחה, שהקדישה את כל זמנה לפעילות בארגון, וכיוצא מזה לאיסוף התמונות. ארכיון זה מוקדש לזכרה היקר.

בברכה, ישראל שק

עזור נא לנו כדי שנוכל להעשיר את הארכיון:
הרם תרומה לתרגום מסמכים