לשמיאן

 

 

בולסלאב לשמיאן (לסמן) (Bolesław Leśmian-Lesman), מגדולי משוררי פולניה בראשית המאה העשרים, יליד וורשה, 1877. בילדותו עבר לקיוב, שם גדל ולמד משפטים. בשנת 1901 חזר לוורשה, ממנה טייל באירופה. בפאריס, בירת התרבות האירופאית של תחילת המאה העשרים עבד, למד, והתחבר לקבוצת האמנים המודרניסטים, מהם הושפע. שם גם התחתן עם זופיה צ'ילינסקה. בשובו לוורשה הקים בה את התיאטרון האמנותי הנסיוני, וייסד עם חברים את הביטאון האמנותי המשפיע "כימרה", שעורכו היה חברו הקרוב זנון פשסמיצקי (Zenon Przesmycki). פירסומי הביכורים שלו לא זכו להד רב. הוא נסע שוב לצרפת וחזר ב-1914. כדי להתערות בחברה הפולנית שינה את שם משפחתו לסמן Lesman לשם בעל צליל פולני – לשמיאן Leśmian.

מסוף מלה"ע הראשונה ועד 1934 עבד בניהול אחוזות בחרוביישוב וכעורך דין בזמושץ'. אז החל להתפרסם ובשנת 1933 מונה חבר באקדמיה הפולנית לספרות. בשנת 1935 חזר לוורשה, בה הלך לעולמו בשנת 1937.

יצירתו מתאפיינת בקוים מיתיים ובאוירה פנטסטית, המתייחסת לפולקלור הפולני. בן דודו יאן בז'כווה (Jan Brzechwa) היה אף הוא משורר חשוב בשפה הפולנית.
באפריל 2010 תערוך האוניברסיטה הקתולית ע"ש יוחנן פאולוס השני בלובלין כנס בינלאומי על יצירתו ויצירת ארנולד סלוצקי (Arnold Slucki), משורר יהודי-פולני יליד טישביץ. הכנס יתקיים בזמושץ', טישביץ וחרוביישוב.

ערך ישראל שק