לוכסמבורג

 רוזה לוקסמבורג (Rosa Luxemburg, Róża Luksemburg)
, "רויטע רוזה" ממנהיגי התנועה הסוציאליסטית בגרמניה לפני מלה"ע הראשונה נולדה בזמושץ', אז פולין הקונגרסאית, חלק מן האימפריה הרוסית, בשנת 1870, בת פרנס הקהילה אברהם-אדוארד ולנה לבית לבנשטיין. היא נרצחה בברלין ב-1919 ע"י פשיסטים מארגון "פרייקורפס".

כבר בנערותה פולין היתה פעילה נגד העריצות הצאריסטית, ובשנת 1889 נאלצה להימלט (לציריך בשוויץ).

בהתנגדותה ללאומנות - פולנית, רוסית, גרמנית - הקימה נגדה חוגים רחבים במרכז אירופה. לטענתה שומה היתה על הפועלים הפולנים למרוד בקפיטליזם, דבר התלוי במהפכות פועלים בארצות השכנות רוסיה, גרמניה, אוסטריה (על כל אומותיהן). רק אחר כך אפשר לשאוף לעצמאות לאומית. תמיכת שכבות הפועלים בשלטונות ארצותיהם במלה"ע הכזיבה אותה כמו את הרדיקלים האחרים. לאחר המהפכה הכושלת של 1905 רוסיה האמינה שהמהפכה העולמית תחל באימפריה הרוסית.

בשנים 1907-14 שהתה בברלין, שם למדה כתבה ולימדה. רוזה שהיתה פעילה מרכזית באגודות מקצועיות, התנגדה לשלוב המפלגה הסוציאל דמוקראטית בגרמניה בשלטון בתחילת המאה ה-20. יחד עם קארל ליבקנכט (Karl Liebknect
) הקימה את "ליגה ספרטקוס" (Spartakusbund) שהופרדה ממפלגת האם והיתה בשנת 1918 אמה הורתה של המפלגה הקומוניסטית הגרמנית. עם תחילת מלחמת העולם הראשונה אוכזבה מרה מעמדותיהם הלאומניות של השכבות הפרולטריות בכל רחבי אירופה. בהיותה פציפיסטית נעצרה במלה"ע הראשונה, ישבה שנתיים בכלא ונחונה בסיום המלחמה. בהאמינה בדרך הדמוקראטית למהפכה, התנגדה לעריצות של לנין !

ספרה "מכתבים מבית הכלא" תורגם לעברית ב-1942 ע"י לאה גולדברג בהוצאת ספרית פועלים, ובהוצאת הקיבוץ המאוחד יצא לאור "כתבים נבחרים" בשלושה כרכים.

 ב-15 בינואר 1919 נחטפה יחד עם קארל ליבקנכט, בעקבות מחאות ומאבק אלים בין "ליגה ספארטקוס" לבין הממשלה. שניהם עונו ונרצחו. גופתה שנמצאה מספר שבועות אחרי הרצחה נקברה בברלין, ובמרכז ברלין ככר על שמה.

רוזה לוכסמבורג (ימין)
עם חברתה קלארה צטקין (אייזנר) (Clara Zetkin, nee Eissner)(1857-1933)
(התמונה לקוחה מויקיפדיה)
 
כתב ישראל שק