רַפּוֹפּוֹרְט, שלמה אשכנזי מחֶלְם (1717-1781)

  1. ראשי
  2. אישים
  3. רַפּוֹפּוֹרְט, שלמה אשכנזי מחֶלְם (1717-1781)

רבי שלמה אשכנזי רפפורט מחלם (רבי שלמה מחלם; ביידיש חעלמא; 1717, ה'תע"ז בערך – 1781, כ"א בתמוז ה'תקמ"א) היה רב ודיין, מחבר מרכבת המשנה על משנה תורה לרמב"ם. נולד בזמושץ' לרבי משה רפפורט. כיהן כדיין וכרב בחלם, בזמושץ' ומ-1771 בלבוב (למברג).

בשנת תקל"ח בערך (1777) החליט לעלות לארץ ישראל ולשם כך נסע לסלוניקי, שם הדפיס מהדורה שנייה מספרו "מרכבת המשנה". בסלוניקי חלו הוא ואשתו רחל במגפה ונפטרו שניהם בכ"א תמוז תקמ"א (1781). יש עדויות שהגיע לטבריה בארץ ישראל ונפטר שם או חזר ממנה. רבים מחיבוריו נותרו בכתב יד וחלקם התפרסמו רק במאה העשרים.

חתנו היה הרב אהרן יהושע הרצפלד, רב בקניגסברג וראוויץ'. מנכדיו: רבי צבי הירש, רב בהולנד בקהילת שוואל ומחוזות גלורלנד וורנטה, ורבי שאול רבה של טומאשוב ובהמשך רב בוורשה.

מלבד חיבוריו הרבניים עסק גם בדקדוק, במתמטיקה ובגאוגרפיה מקראית וכתב חיבורים בתחומים אלו. התכתב במשא ומתן הלכתי עם רבים מחכמי דורו. בהקדמה ל"מרכבת המשנה" הוא כותב בתוקף בעד לימוד חכמות ומדעים, בעד הסתמכות על השכל האנושי ונגד בערות וחוויות דתיות אקסטטיות (לפי חלק מהחוקרים דבריו אלה מכוונים נגד הגילויים הראשונים של תנועת החסידות). אנשי תנועת ההשכלה ראו בו את אחד ממבשרי ההשכלה, אף על פי שהשקפותיו והידע שלו שאובים רק מכתבי חכמי ישראל מימי הביניים ולא מהידע של עידן הנאורות האירופי בן-זמנו.

חוג הארץ, גאוגרפיה של ארץ ישראל

שלחן עצי שטים, חלק שני של עשרה שלחנות, תקכ"ב 1762, דפוס אהרן המדפיס, ברלין

מחיבוריו:

  • מרכבת המשנה (פרנקפורט דאודר, תקי"א; מהדורה שנייה, סלוניקי, תרמ"ב), פירוש על משנה תורה לרמב"ם
  • חוג הארץ, גאוגרפיה של ארץ ישראל
  • החל לחבר עשרה שולחנות, פירוש על שולחן ערוך. שולחן עצי שטים על הלכות שבת נדפס בברלין תקכ"ב; בשנים האחרונות נדפסים מכתב יד חלקים נוספים
  • שערי נעימה, על טעמי המקרא ונגינתם, נדפס על ידי שלמה דובנה, פרנקפורט דאודר תקכ"ו
  • ברכות בחשבון, על סוגיות חשבוניות והנדסיות בתלמוד
  • צנצנת המן, על אגדות התלמוד
  • לב שלמה, שו"ת

 

 

 

דילוג לתוכן