בית הכנסת הישן (Synagoga w Zamościu)

  1. ראשי
  2. בית הכנסת הישן (Synagoga w Zamościu)

בית הכנסת הישן בזמושץ' נמצא צפון-מזרחית לבנין העירייה, בבלוק שבין הרחובות בזיליאנסקה (ul. Bazyliańska) שהולך בכיוון צפון-דרום, והשניים בכיוון מערב-מזרח, שניהם על-שמות יהודים בני אותו דור:

ulica I. Pereca ע"ש יהודה לייבוש פרץ (Icchok Lejb Perec, 1851-1915).

ulica L. Zamenhofa ע"ש לודוויג אליעזר זמנהוף (Ludwik Łazarz Zamenhof, 1859-1917).

בית הכנסת, יצירה ארכיטקטונית בולטת, נבנה ב-1588 במסגרת הפריווילגיה שמסר יאן זמויסקי לקהילה הספרדית שנוצרה אז. הוא נבנה כבית מבצר בסגנון הרנסאנס, והיה מרכז הקהילה במשך דורות. המבנה הראשון היה כנראה בנוי עץ, והבניין הנוכחי נבנה בשנים 1610-20. הבימה נבנתה ב-1788.

תוכו נהרס ונבזז על-ידי הנאצים, והוא עמד בשיממונו.

על אודות בית הכנסת יש בידינו מאסה משנת 1957 מאת הארכיטקט והיסטוריון הארכיטקטורה היהודית של מרכז-מזרח אירופה דוד דוידוביץ (1905-1993), שכתב בין השאר את הספרים "אמנות ואמנים בבתי כנסת של פולין: מקורות סגנונות השפעות", "הכתובה בעיטורים", "בתי הכנסת של היהודים האשכנזים". המאסה מבוססת על מחקר של ההיסטוריון-הארכיטקט הפולני אדולף שִׁישְׁקוֹ-בּוֹהוּשׁ (Adolf Szyszko-Bohusz, 1883-1948), ומצורפת כאן.

בשנת 2005 שוקם בידי הקרן לשימור מורשת יהודית בפולין (Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, FODŻ) בעזרת הארגון, ובנוכחות נציגינו יושבת ראש הארגון אווה בר-זאב לבית שְׁפֶּר ויורם גולן (יוּרֶק גולדוואג); שניהם עמלו קשות כדי להביא את הפרויקט להשלמתו.

ארכיון מסמכים

בית הכנסת
שיקום בית הכנסת
דילוג לתוכן